Na rynku kosmetycznym jest wiele szamponów, ale co może nam powiedzieć o nich ich skład? Firmy kosmetyczne ścigają się w wypuszczeniu na rynek coraz to nowszych szamponów jak to określają w reklamach o "nowym, lepszym składzie". Tak naprawdę wiele jak nie wszystkie szampony mają taki sam skład.
Czytając etykiety w sklepie na opakowaniach produktów zwracamy zazwyczaj uwagę na to do jakich włosów jest przeznaczony oraz to jakie cuda ma działać z naszymi włosami. Na półkach możemy znaleźć wiele szamponów takich jakszampony oczyszczające.
Szampony oczyszczające mają za zadanie wypłukać wszystkie zanieczyszczenia typu jak np.kurz, pozostałości lakieru; pianki do włosów oraz innych środków do stylizacji włosów. Takie szampony mają bardzo agresywne działanie. Niektórzy porównują jego działanie do płynu do mycia naczyń. Zbyt częste stosowanie takich szamponów może doprowadzić do wysuszenia włosów. Dlatego zalecane jest stosowanie ich jak najrzadziej (czyli raz w tygodniu).
Dodatkowo zamieszczam fragment składu szamponu oczyszczającego którego używam:
- Aqua/water (woda) - dzięki niej kosmetyk utrzymuje odpowiednią konsystencję.
- Tea-Laury Sulfate - czyli środek powierzchniowo czynny; silnie pieniący (stosowany również w płynach do kąpieli)
- Cocamide MIPA - uzyskiwany z oleju kokosowego. Substancja aktywnie myjąca. Odpowiedzialna za gruntowne oczyszczenie włosów i skóry głowy.
- Sodium Chloride (chlorek sodu) - stosowana w płynach do płukania jamy ustnej. Niweluje nieprzyjemny zapach. W zbyt wysokim stężeniu może powodować podrażnienie skóry i oczu oraz wysuszyć skórę głowy i włosy.
- Parfum/Fragrace - substancja nadająca szamponowi ładny zapach.
- Sodium Bezoate - konserwant w kosmetyku.
- Sodium Citrate - kwasek cytrynowy. Dodany, aby utrzymać odpowiednie pH szamponu. Dzięki niemu nasze włosy są lśniące i gładkie.
- Hydroxypropyl - substancja kondycjonująca
- Citric Acid - reguluje pH
- Sodium Methylparaben niszczy grzyby powstające w szamponie.
- Glycol Distearate - odbudowuje powłokę lipidową naruszoną podczas mycia.
- Salicyl Acid - antygrzybiczny kwas.
Oto dwa pomysły jak samemu za mniejsze pieniądze zrobić szampon oczyszczający:
- soda oczyszczona - na szklankę wody bierzemy dwie łyżeczki sody i dokładnie wymieszać. Dodajemy swój szampon (bezsilikonowy) w ilości monety 5 zł i wylać na włosy dokładnie spieniając. Można potrzymać parę minut. Ten sposób wymywa mocno farbę z włosów, więc jest to dobry sposób na zbyt ciemne kolory, ale nie najlepszy, gdy zależy nam na utrzymaniu natężenia barwy. Stosujemy bardzo bardzo rzadko. Na koniec włosy musimy "zakwasić".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz